Oscar Nominations 2018 Complete List Of Nominees

The Shape of Water is the most-nominated film with 13 nominations for the 90th Academy Awards

The nominees for the 90th Academy Awards have been announced by Girls Trip’s Tiffany Haddish and War for the Planet of the Apes’ Andy Serkis. The Shape of Water is the most-nominated film, with 13 nominations including Best Picture, Directing, Actress in a Leading Role, and a slew of technical and visual awards. Dunkirk is a close second with eight nods — largely in technical categories, but also Best Picture and Directing. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri is close enough with seven nominations including Best Picture, Original Screenplay, and Actress in a Leading Role.

Greta Gerwig’s directorial debut Lady Bird is nominated five times and she is the fifth woman in the ceremony’s 90-year history to be nominated for the Directing Oscar. If she wins, she will be the second woman to do so. And Mudbound’s Rachel Morrison has already made history as the first woman to ever be nominated in the cinematography category.

Here’s the full list of nominees:

BEST PICTURE

  1. Call Me By Your Name
  2. Darkest Hour
  3. Dunkirk
  4. Get Out
  5. Lady Bird
  6. Phantom Thread
  7. The Post
  8. The Shape of Water
  9. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR

  1. Christopher Nolan — Dunkirk
  2. Jordan Peele — Get Out
  3. Greta Gerwig — Lady Bird
  4. Paul Thomas Anderson — Phantom Thread
  5. Guillermo del Toro — The Shape of Water

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE

  1. Sally Hawkins — The Shape of Water
  2. Frances McDormand — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  3. Margot Robbie — I, Tonya
  4. Saoirse Ronan — Lady Bird
  5. Meryl Streep — The Post

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

  1. Timothée Chalamet — Call Me By Your Name
  2. Daniel Day-Lewis — Phantom Thread
  3. Daniel Kaluuya — Get Out
  4. Gary Oldman — Darkest Hour
  5. Denzel Washington — Roman J. Israel, Esq.

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

  1. Mary J. Blige — Mudbound
  2. Allison Janney — I, Tonya
  3. Lesley Manville — Phantom Thread
  4. Laurie Metcalf — Lady Bird
  5. Octavia Spencer — The Shape of Water

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

  1. Willem Dafoe — The Florida Project
  2. Woody Harrelson — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  3. Richard Jenkins — The Shape of Water
  4. Christopher Plummer — All the Money in the World
  5. Sam Rockwell — Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  1. The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
  2. Get Out (Jordan Peele)
  3. Lady Bird (Greta Gerwig)
  4. The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  1. Call Me by Your Name (James Ivory)
  2. The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
  3. Logan (Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold)
  4. Molly’s Game (Aaron Sorkin)
  5. Mudbound (Virgil Williams and Dee Rees)

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM

  1. A Fantastic Woman, Chile
  2. The Insult, Lebanon
  3. Loveless, Russia
  4. On Body and Soul, Hungary
  5. The Square, Sweden

BEST ANIMATED FEATURE FILM

  1. The Boss Baby, Tom McGrath and Ramsey Naito
  2. The Breadwinner, Nora Twomey and Anthony Leo
  3. Coco, Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  4. Ferdinand, Carlos Saldanha
  5. Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

  1. Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
  2. Faces Places, Agnes Varda, JR and Rosalie Varda
  3. Icarus, Bryan Fogel and Dan Cogan
  4. Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed and Soren Steen Jespersen
  5. Strong Island, Yance Ford and Joslyn Barnes

BEST CINEMATOGRAPHY

  1. Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
  2. Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
  3. Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
  4. Mudbound (Rachel Morrison)
  5. The Shape of Water (Dan Laustsen)

BEST FILM EDITING

  1. Baby Driver – Jonathan Amos & Paul Machliss
  2. Dunkirk – Lee Smith
  3. I, Tonya – Tatiana S. Riegel
  4. The Shape of Water – Sidney Wolinsky
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

BEST SOUND EDITING

  1. Baby Driver — Julian Slater
  2. Blade Runner 2049 — Mark Mangini, Theo Green
  3. Dunkirk — Richard King, Alex Gibson
  4. The Shape of Water — Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
  5. Star Wars: The Last Jedi — Matthew Wood, Ren Klyce

BEST SOUND MIXING

  1. Baby Driver — Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H. Ellis
  2. Blade Runner 2049— Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
  3. Dunkirk — Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
  4. The Shape of Water — Christian Cooke, Bran Zoern, Glen Gauthier
  5. Star Wars: The Last Jedi — David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson

BEST PRODUCTION DESIGN

  1. Beauty and the Beast — Sarah Greenwood, Katie Spencer
  2. Blade Runner 2049 — Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  3. Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  4. Dunkirk — Nathan Crowley, Gary Fettis
  5. The Shape of Water — Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin

BEST VISUAL EFFECTS

  1. Blade Runner 2049
  2. Guardians of the Galaxy Vol. 2
  3. Kong: Skull Island
  4. Star Wars: The Last Jedi
  5. War for the Planet of the Apes

BEST FILM EDITING

  1. Baby Driver — Paul Machliss, Jonathan Amos
  2. Dunkirk — Lee Smith
  3. I, Tonya — Tatiana S. Riegel
  4. The Shape of Water — Sidney Wolinsky
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri — Jon Gregory

BEST COSTUME DESIGN

  1. Beauty and the Beast — Jacqueline Durran
  2. Darkest Hour — Jacqueline Durran
  3. Phantom Thread — Mark Bridges
  4. The Shape of Water — Luis Sequeira
  5. Victoria & Abdul — Consolata Boyle

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

  1. Darkest Hour — Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
  2. Victoria & Abdul — Daniel Phillips, Lou Sheppard
  3. Wonder — Arden Tuiten

BEST ORIGINAL SCORE

  1. Dunkirk — Hans Zimmer
  2. Phantom Thread — Jonny Greenwood
  3. The Shape of Water — Alexandre Desplat
  4. Star Wars: The Last Jedi — John Williams
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri — Carter Burwell

BEST ORIGINAL SONG

  1. “Mighty River” — Mudbound, Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson
  2. “Mystery of Love” — Call Me By Your Name, Sufjan Stevens
  3. “Remember Me” — Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
  4. “Stand Up for Something” — Marshall, Diane Warren, Lonnie R. Lynn
  5. “This is Me” — The Greatest Showman, Benj Pasek, Justin Paul

BEST ANIMATED SHORT FILM

  1. Dear Basketball — Glen Keane, Kobe Bryant
  2. Garden Party — Victor Claire, Gabriel Grapperon
  3. Lou — Dave Mullins, Dana Murray
  4. Negative Space — Max Porter, Ru Kuwahata
  5. Revolting Rhymes — Jakob Schuh, Jan Lachauer

BEST DOCUMENTARY SHORT

  1. Edith + Eddie — Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
  2. Heaven is a Traffic Jam on the 405 — Frank Stiefel
  3. Heroin(e) — Elaine McMilion Sheldon, Kerrin Sheldon
  4. Knife Skills — Thomas Lennon
  5. Traffic Stop — Kate Davis, David Heilbroner

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

  1. DeKalb Elementary — Reed Van Dyk
  2. The Eleven O’Clock — Derin Seale, Josh Lawson
  3. My Nephew Emmett — Kevin Wilson Jr.
  4. The Silent Child — Chris Overton, Rachel Shenton
  5. Watu Wote / All of Us — Katja Benrath, Tobias Rosen

Written by Honey Jose

A blogger by heart, a planner by mind and a doer in dreams 😜. One of the fountainheads of HypOwt. Life motto: Always smile and try to bring out smile on others. Don't judge others even if you are always judged :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wonder Woman 2 To Become The First Film to Adopt PGA Policies on Sexual Harassment

‘Beyond The Clouds’ Trailer: Majid Majidi Film Starring Ishaan Khatter, Malavika Mohanan Is Beyond Expectations